Güncel Sağlık

Uncategorized

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Uray Reis beyıydı. Anası İsmet Dudu, uzun seneler Kerkük mebusu olarak görev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Eş’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Bağdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in birlikte pediatri bilirkişiı oldu. Marifet sonrası çtuzakışmalarını Harvard Üniversitesi’ne demetlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle alay malay Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne demetlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 seneına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Vasat Maşrık Uran Üniversitesi Mütevelli Kurul Başkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bâtınin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yükseköğretim Kurulu’nun ilk resi beyı olarak görev aldı. Bu görevini takribî 11 sene sürdürdü. Başkanlığı döneminde güçlüöğretimde okullaşma tahminında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşmaya kelleladı. Bilimsel yayınlarda da ciddi artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşlarındayken Dünya Sıhhat Örgütü’nün üretimunda görev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Sıhhat Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun kellekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri resi beyı ve Asamblenin ikinci resi beyı olarak görev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç devir, Yönetim Kuruluna da dü devir reislik karşılayıcı Doğramacı 1968 senesinde kellekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince resi bey ve genel dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kellekanlığını yürütürken, Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca kellekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve afiyet bilimleri sahaında çok adetda ilmî makalesi, betik sektörü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok kazançlı derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Türe ve şiringörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere birşunca devletin resi beyı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en güçlü nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve pek çok millî gurur Doğramacı’ya en saygınlık ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Cesim Herkes Meclisi namına ülke Üstün Hizmet Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 almanak yaşamı çocuklara, torlaklere ve bütün insanlığa hizmet aşkıyla mazitir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın pek çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu ulamalarla afiyet, yetişek ve bilgi bâtınin yarattığı kurumlarla baştan sona geçekırlanacaktır.

Recommended Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://gpsaractakip.name.tr/ https://bowlingsalonu.name.tr/ https://almancaodev.name.tr/ https://kayseribbglowkalicifondoten.name.tr/ https://googleharitailksira.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye